7 nejčastějších strachů
před první návštěvou psychologa

"Zajdi si s tím za psychologem!" To se řekne lehce. Přijít ale za cizím člověkem (i když je to odborník) a svěřit se mu se svými nejhlubšími těžkostmi, to chce pěknou dávku odvahy. Jaké překážky lidem nejčastěji stojí v cestě?

⦁ Selhání
"Selhal jsem, a ještě to mám někomu říkat?! Nejsem schopen si pomoci sám, to je ostuda!"
I s psychologem si svůj problém řešíte Vy, jen v tom nemusíte být sami, můžete využít odbornosti a zkušenosti psychologa a případně i emoční podpory. Hodně problémů si opravdu člověk může vyřešit sám bez psychologa. Otázkou je, jak dlouho se s nimi bude trápit. S psychologem bývá cesta ze začarovaného kruhu o poznání rychlejší. Schopnost vyhledat pomoc, když je to pro nás výhodné (mnohdy až skoro nutné), je schopnost, kterou není od věci se v životě naučit. Cožpak chcete být po celý život na všechno sami? Věřte, že nemusíte.

⦁ Odsouzení
"To, co dělám, mi přijde úplně neracionální, ale nejde mi to změnit. Ten psycholog si o mě bude myslet, že jsme úplný cvok."
Každý se u sebe občas setká s chováním, kterému na první pohled není rozumět, jen se o tom lidé málo navzájem svěřují. Někdy to náš život skoro neomezuje, jindy je to ale velkou přítěží. Tak jako tak, když pravé příčině tohoto chování porozumíte, zjistíte, že to není nic špatného, ale že je to důsledek toho, jak jste na světě naučení fungovat, důsledek toho, co všechno se Vám v životě přihodilo... Dobrý psycholog ví, že Vaše "neracionální" chování je jen důsledek a nebude se Vás snažit nacpat do škatulky "cvok". Místo toho mu jde o to, abyste chování porozuměli, a na tomto základě ho změnili tak, aby Váš život neomezovalo.

⦁ Podcenění problému
Co když mi řekne: „To si snad děláte srandu, že s takovou maličkostí otravujete!"? Psycholog nemá právo hodnotit, jak důležitý pro Vás problém je. Má být na Vaší straně a potíže s Vámi řešit. Dost často se pod obtížemi, které z venku vypadají malicherně, skrývá pravá důležitá podstata. A i kdyby z toho nevyšel problém, který je pro Vás stěžejní, psycholog Vám pomůže zorientovat se v situaci.

⦁ Prozrazení
"Co když zná psycholog někoho z mého okolí? Co když se to někdo dozví?"
Každý psycholog má povinnost dodržovat mlčenlivost. Je to jeho profesní čest. Takže to, jestli sdělíte okolí, že chodíte k psychologovi, je plně na Vás.
Výjimkou je pro psychologa jeho supervizor (psycholog pro psychologa) a pro psychologa placeného zdravotní pojišťovnou je to dokumentace ve zdravotnictví. Ovšem i tyto informace jsou chráněny mlčenlivostí. Jestli Vás trápí, kam se o Vás informace dostanou, zeptejte se konkrétního psychologa hned na začátku spolupráce.

⦁ Vzdávání se
"Jsem ztracený případ, psycholog to se mnou vzdá. Nikdo mi nedokáže pomoci a teď si to ještě potvrdím."
Psycholog ví, že psychoterapie (či psychologické poradenství) dokáže způsobit velkou změnu. Spolu s klienty zažívá to, že i když něco ze začátku vypadá jako neřešitelný problém, na konci spolupráce odchází spokojený klient. Takže psycholog to s Vámi nevzdá, ale na druhou stranu ví, že někdy nemusí být pro Vás nejvhodnější variantou. Někdy Vám doporučí třeba skupinovou či párovou formu psychoterapie nebo kolegu, který pracuje metodou, která by Vám mohla být prospěšnější.

⦁ Špatný psycholog
„Co když vyberu špatného psychologa? Nevím, jakého vybrat. Kdo se v tom má vyznat!"
Zamyslete se nad tím, jaká kritéria jsou pro Vás důležitá, a z možných psychologů si prostě jednoho pocitově či racionálně zvolte. Při výběru můžete zvážit i osobní doporučení nebo reference, často o psychologovi řeknou více než 5 certifikátů. To, jestli si klient vybral správně, většinou pozná během jednoho až tří sezení. Nebojte se psychologa změnit, pokud Vám nevyhovují jeho metody nebo sám psycholog. Klidně se svému psychologovi svěřte. Dobrý psycholog se Vám pokusí poradit a nebude se zlobit, že přejdete ke kolegovi. Bude Vám přát, abyste pro sebe našli to nejvhodnější řešení.

⦁ Špatný klient
"Co když nebudu vědět, co má říct? Co když budu nesrozumitelný? Co když nebudu mít dost důvěry mu to říct?"
Na setkání s psychologem se určitě nemusíte nijak připravovat. Občas se klienti připravují na první sezení, aby si ujasnili, co je vlastně trápí, popřípadě co by vlastně chtěli jinak. Tato příprava ale není nutná. Toto ujasnění může probíhat právě na prvním sezení s psychologem. Nebojte se toho, že budete nesrozumitelný. Psycholog je tam právě proto, aby Vás poslouchal a snažil se Vám porozumět. Ve chvíli, kdy se Vám zdá, že Vám nerozumí, klidně mu to řekněte. Bude rád. Snáze pak najdete společnou notu. Může se stát, že psychologovi ještě tolik nevěříte, abyste mu řekli nějaký svůj problém. Dejte si na čas. Určitě není dobré to ze sebe "páčit". Možná se potřebujete více rozkoukat, více psychologa prověřit... Občas klient důvěřuje psychologovi až po několika setkáních, a to není špatně. Na sezeních na Vás nejsou kladena žádná očekávání, jak být "dobrý klient". Je to Váš prostor. Například když budete chtít sezení promlčet, můžete celé sezení mlčet.

Hodně lidí oddaluje řešení svých psychických potíží. Přitom často bývají se svými problémy dlouho sami. Podle mých zkušeností se klientům už při první návštěvě psychologa znatelně uleví. Nemusí svůj problém držet v sobě a dozví se, co s ním mohou dělat. A co Vy, dovolili byste si zajít za psychologem?